Mestre 2017

HS medlemmer har i 2017 vundet følgende medaljer ved internationale og danske mesterskaber. Hvis vi mangler nogen på listen, så giv endelig besked til klubben (Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.):

Verdensmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
49erFX Guld Jena Mai Hansen
Katja Salskov Iversen
Yngling Sølv Lucas Lier
Mikkel Nørrelykke
Frederik Zafiryadis
Flying Dutchman Sølv Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller

Match Race

Bronze Trine Palludan

Europamesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
12 mR Guld Victor Skafte-Holm
Søren Pehrsson
Ulrik Haumann
Philipp Skafte-Holm
ORC EM Sølv Henrik Stig Larsen
 OK jolle Bronze Bo Petersen

Nordiske mesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
CB66 Guld Søren Pehrsson
Nikolaj Bjørnholm
 OK jolle Sølv Johan Bjørling
CB66 Bronze Mikkel West-Nørager
Per Baastrup
Emil Erichsen

Danmarksmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
OK jolle Guld Bo Petersen
CB66 Guld Michael Casparij
Ulrik Andreasen
Simon Mørup
Drage Guld Frank Berg
Søren Kestel
Anders Halstenn
49er Guld Sebastian Wright Olsen
Yngling Guld Frederik Berg
Niels Ibsen
Anders Nørrelykke
Match race Guld Simon Østergaard Jensen
Spækhugger Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
505 Sølv Nikolaj Hoffman Buhl
Henrik Buhl
Finn jolle Sølv Svend Erik Molbeck
 CB66 Sølv Søren Pehrsson
Niels Bjerregaard
Nikolaj Bjørnholm
Melges24 Sølv Marc Wain
Simon Østergaard Jensen
Drage Sølv Bo Selko
Niklas Holm
Knarr Sølv Jesper Højer
49er Sølv Frederik Rask
Marcus Bay
Optimist hold Sølv Mads Poder
Magnus Overbeck
Mikkel Krogh
Johan From
Oliver Bjørling
OK jolle Sølv Jens Lauge
505 Bronze Jan Saugmann
CB66 Bronze Mikkel West-Nørager
Per Baastrup
Mikkel Kidmose
Contender Bronze Frank Hinsch
49er Bronze Mads Emil Lübeck
Nikolaj Hofmann Buhl
Match race Bronze Trine Palludan

Øvrige mesterskaber og anerkendelsværdige resultater:

KlasseMedaljeNavn
5,5 meter Gold Cup Guld Rasmus Knude
Folkebåd Gold Cup Bronze Søren Kestel
Nacra17 EM 4. plads Christian Peter Lübeck